• Discussions taking place within this forum are intended for the purpose of assisting you in discussing options with your vet. Any other use of advice given here is done so at your risk, is solely your responsibility and not that of this forum or its owner. Before posting it is your responsibility you abide by this Statement

Ate accidentally guinea pigs food !

PapaTa

New Born Pup
Joined
Aug 25, 2024
Messages
6
Reaction score
2
Points
55
Location
Germany
Γεια σε όλους.
, μια βαθιά ανόητη ερώτηση, αλλά ανησυχώ πραγματικά τώρα.
,Έφαγα κατά λάθος μια μικρή ποσότητα σανού ινδικού χοιριδίου.
,Ανησυχώ πολύ γιατί είμαι έγκυος.
, να καλέσω το κέντρο δηλητηριάσεων ή έτσι;
,PANIK !
 
Welcome to the forum :)
We're based in the United Kingdom, so it is best to write in English.
I don't think eating a little bit of guinea pig hay is anything to be concerned about, even if you're pregnant.
Would you like to introduce your guinea pigs?
 
Γεια σε όλους.
, μια βαθιά ανόητη ερώτηση, αλλά ανησυχώ πραγματικά τώρα.
,Έφαγα κατά λάθος μια μικρή ποσότητα σανού ινδικού χοιριδίου.
,Ανησυχώ πολύ γιατί είμαι έγκυος.
, να καλέσω το κέντρο δηλητηριάσεων ή έτσι;
,PANIK !

Hi and welcome

Please take a deep breath or better several.

In nearly 20 years on this forum with tens of thousands of members - including pregnant women and mothers who did keep cavies during their pregnancies with cuddles, grooming and cage cleaning etc. -, we haven't come across anything on here. Nor have we heard of a single case of a documented harmful transmission from guinea pigs in places where online welfare warnings would be immediately posted and put into circulation. There is nothing. Nada.

There is a small theoretical risk but it must be extremely small with well looked after guinea pigs. Very little jumps the species barrier between cavies and humans; and even less will be actually damaging or fatal for an embryo.

However, if you have concerns, here is our guide on cross species transmission which includes practical pregnancy advice and simple but effective measures you can take to protect yourself for the rest of our pregnancy:

I wish you all the best for the remainder of your pregnancy and your birth.

PS: We are an English speaking forum outside of social media that doesn't have automatic translation. We would kindly ask you to translate your text before you post it.
 
Γεια σε όλους,
Ίσως αυτή είναι μια πραγματικά ανόητη ερώτηση.
,Είμαι έγκυος και χθες καθώς έβαζα σανό στα γουρουνάκια μου έφαγα μια μικρή ποσότητα σανού που ήταν στον αέρα.
, το ένιωσα στο λαιμό μου.
,Ανησυχώ πολύ γιατί είμαι έγκυος.
,Can someone get bacteria or parasites from tha hay the piggies eat ?
 
Γεια σε όλους,
Ίσως αυτή είναι μια πραγματικά ανόητη ερώτηση.
,Είμαι έγκυος και χθες καθώς έβαζα σανό στα γουρουνάκια μου έφαγα μια μικρή ποσότητα σανού που ήταν στον αέρα.
, το ένιωσα στο λαιμό μου.
,Ανησυχώ πολύ γιατί είμαι έγκυος.
,Can someone get bacteria or parasites from tha hay the piggies eat ?

Hi

No parasites and you don't get ill from swallowing a little bit of hay.
 
HiΓεια και καλώς ήρθες

Πάρτε μια βαθιά ανάσα ή καλύτερα αρκετές.

Σε σχεδόν 20 χρόνια σε αυτό το φόρουμ με δεκάδες χιλιάδες μέλη - συμπεριλαμβανομένων εγκύων γυναικών και μητέρων που κράτησαν κοιλότητες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους με αγκαλιές, περιποίηση και καθάρισμα κλουβιού κ.λπ. - δεν έχουμε συναντήσει τίποτα εδώ. Ούτε έχουμε ακούσει για μία περίπτωση τεκμηριωμένης επιβλαβούς μετάδοσης από ινδικά χοιρίδια σε μέρη όπου θα αναρτώνονταν αμέσως και θα τεθούν σε κυκλοφορία ηλεκτρονικές προειδοποιήσεις για την ευημερία. Δεν υπάρχει τίποτα. Νάντα.

Υπάρχει ένας μικρός θεωρητικός κίνδυνος, αλλά πρέπει να είναι εξαιρετικά μικρός με καλά φροντισμένα ινδικά χοιρίδια. Πολύ λίγο πηδά το φράγμα των ειδών μεταξύ των κοιλοτήτων και των ανθρώπων. και ακόμη λιγότερο θα είναι πραγματικά επιζήμιο ή θανατηφόρο για ένα έμβρυο.

Ωστόσο, εάν έχετε ανησυχίες, εδώ είναι ο οδηγός μας για τη διασπορά ειδών που περιλαμβάνει πρακτικές συμβουλές εγκυμοσύνης και απλά αλλά αποτελεσματικά μέτρα που μπορείτε να λάβετε για να προστατεύσετε τον εαυτό σας για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης μας:

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου και τη γέννησή σου.

ΥΓ: Είμαστε ένα αγγλόφωνο φόρουμ εκτός των social media που δεν έχει αυτόματη μετάφραση. Θα σας παρακαλούσαμε να μεταφράσετε το κείμενό σας πριν το δημοσιεύσετε.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
,Νιώθω καλύτερα τώρα.
εγω ερχομαι απο την ελλαδα αλλα φευγω γερμανια και καποιες φορες με μπερδευουν με τις γλωσσες.
σκέφτηκα, έγραφα στα αγγλικά.
,
 
Γεια και καλώς ήρθες

Πάρτε μια βαθιά ανάσα ή καλύτερα αρκετές.

Σε σχεδόν 20 χρόνια σε αυτό το φόρουμ με δεκάδες χιλιάδες μέλη - συμπεριλαμβανομένων εγκύων γυναικών και μητέρων που κράτησαν κοιλότητες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους με αγκαλιές, περιποίηση και καθάρισμα κλουβιού κ.λπ. - δεν έχουμε συναντήσει τίποτα εδώ. Ούτε έχουμε ακούσει για μία περίπτωση τεκμηριωμένης επιβλαβούς μετάδοσης από ινδικά χοιρίδια σε μέρη όπου θα αναρτώνονταν αμέσως και θα τεθούν σε κυκλοφορία ηλεκτρονικές προειδοποιήσεις για την ευημερία. Δεν υπάρχει τίποτα. Νάντα.

Υπάρχει ένας μικρός θεωρητικός κίνδυνος, αλλά πρέπει να είναι εξαιρετικά μικρός με καλά φροντισμένα ινδικά χοιρίδια. Πολύ λίγο πηδά το φράγμα των ειδών μεταξύ των κοιλοτήτων και των ανθρώπων. και ακόμη λιγότερο θα είναι πραγματικά επιζήμιο ή θανατηφόρο για ένα έμβρυο.

Ωστόσο, εάν έχετε ανησυχίες, εδώ είναι ο οδηγός μας για τη διασπορά ειδών που περιλαμβάνει πρακτικές συμβουλές εγκυμοσύνης και απλά αλλά αποτελεσματικά μέτρα που μπορείτε να λάβετε για να προστατεύσετε τον εαυτό σας για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης μας:

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου και τη γέννησή σου.

ΥΓ: Είμαστε ένα αγγλόφωνο φόρουμ εκτός των social media που δεν έχει αυτόματη μετάφραση. Θα σας παρακαλούσαμε να μεταφράσετε το κείμενό σας πριν το δημοσιεύσετε.
Ναι φυσικά.
,As soon as possible 😊
 
Back
Top